Anasayfa > Yoga Uzmanlaşma Programları > Godfrey Devereux ile Tantra Yoga TT

Tantra Yoga TT (English)

Tantrayoga is the fast track to intimacy, love and joy. It easily and quickly accesses the calming, nourishing presence of consciousness as delight (ananda). Sensitive and accessible postural, breathing and meditative practices focus on generating pleasure gradually and gently into the whole body. This very easily allows mind to surrender into the pleasure nature of the body: ‘anandamayakosha’.  

Our Tantrayoga Teacher Training will allow you to teach the power of tantrayoga with clarity and confidence. You will be initiated in the core practices of tantrayoga: postures, mudras, pranayama and meditation. These practices will all be explored individually, and in a variable teaching sequence, so that you can teach them safely and effectively to people of all ages, capabilities and experiences. 

The core curriculum is a flow of breath and movement practices that activate the pleasure nature of the body. These are complemented by a spectrum of meditative practices designed to dissolve the sense of separateness into a boundarylessness with others and all life. It is a somatic, experiential training, within which all contextualising concepts are derived directly from experience. Its key purpose and effect is to provide a deep sexual resilience, as a stable foundation for engaging with life deeply and authentically. 

Tantra Yoga TT (Türkçe)

Tantrayoga yakınlık, aşk ve neşeye giden en hızlı yoldur. Şuurun haz alarak (ananda) sakinleştirici ve besleyici varlığına kolayca ve hızlıca erişmeyi sağlar. Duyarlı ve erişilebilir postür, nefes ve meditasyon pratikleri zevkin yavaşça ve nazikçe tüm vücuda yayılmasına odaklanır. Böylece zihin vücudun zevk doğasına kolayca teslim olur: ‘anandamayakosha’.  

Tantrayoga Eğitmenlik Eğitimimiz açık ve güvenli bir şekilde Tantrayoga’nın gücünü öğretebilmenizi sağlayacak. Postür, mudra’lar, pranayama ve meditasyon çalışmaları ile Tantrayoga’nın temel pratiklerine giriş yapacaksınız. Bu pratikleri bireysel ve değişebilir bir eğitim sekansı ile keşfetmeniz sağlanacak, böylece bunları güvenli ve etkin bir şekilde tüm yaş grubu, yeterlilik ve deneyimlerdeki kişilere öğretebileceksiniz. 

Eğitimin ana içeriği vücudun zevk doğasını aktive eden nefes ve hareket pratiklerinin akışı olacak. Ayrı olma hissini, başkaları ve tüm yaşamla aranızdaki sınırsızlığa dönüştüren meditatif pratikler ise bunları tamamlayıcı nitelikte olacak. Bu bedensel ve deneyimsel bir eğitim olup, tüm bağlamlaştırıcı kavramlar doğrudan deneyimlerden türetilecektir.  Yaşamla derinden ve gerçeklikle bağ kurma yolunda istikrarlı bir taban oluşturmak üzere eğitimin ana amaç ve etkisi derin bir cinsel sağlamlık sağlamaktır.  

PAYLAŞ :
E-Mail listemize katılın