Anasayfa > Yoga Uzmanlaşma Programları > Rana Ortan ile Pranayama Modülü

Nefes farkındalığı Hatha Yoga uygulamasının önemli bir parçası aynı zamanda zor erişebildiğimiz kısmı. Asana uygulamasında bizim rehberimiz olan nefes, bedenimizdeki enerjetik uyanışın kaynağı. Fiziksel pozlarda kendimize dair içsel araştırmanın yolunu açarken beden-zihin-ruh bütünlüğüne varmanın tohumlarını atıyor. 

20 Saatlik bu modülde odaklanacağımız konular ; 

  • Pranayamanın Gelişimi : Yoga tarihinde Prana’nın yeri. Kadim metinler Yoga Sutralar, Hatha Yoga Pradipika’nın nefese yaklaşımı.
  • Fiziksel Nefes Anatomisi: Nefes alıp vermenin anatomik bedende  işleyişi, solunum sistemini destekleyen kaslar.
  • Enerjetik Nefes Anatomisi: Prananın subtil bedende vayular ve nadiler aracılığıyla dolaşımı.
  • Pranayamaya Hazırlık Uygulamaları : Sağlıklı ve güvenli bir nefes uygulaması için ihtiyacımız olan ön hazırlıklar.
  • Pranayama Teknikleri: Nefes gözlem ve nefes manipülasyon tekniklerinin güvenli biçimde seviyelere göre nasıl öğretilmesi.
  • Bireysel pratiğimizi ve öğretme deneyimimizi geliştirmenin yolları..

Buluşma Tarihi ve Saatleri 

25-26 Aralık 2021

Cumartesi ve Pazar günleri saat 10.00-17.00 arası

Buluşma Yeri

Program Stüdyo ortamı ve Zoom üzerinden Online gerçekleşecektir.

Program Ücreti

Bilgi verilecek...

 

 

RANA ORTAN - YOGA YOLCULUĞUM

 

Yoga, 2007 yılından itibaren hayatının önemli ve vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Uzun yıllar hukuk bürolarında ve kurumsal şirketlerde hukukçu danışman olarak çalıştığı dönemde yoga ile yolları kesişti. Hayatın hızlı akışı içinde kendime ait, dingin ve huzurlu bir alanı nasıl yaratabilirim diye düşünürken elime geçen sevgili hocalarım Zeynep Aksoy’un ve Andrew Zionts’un birlikte çektiği bir yoga dvd si bana yönelmem gereken yolu işaret etti. Cihangir Yoga’da derslere düzenli olarak devam etmeye başladım ve Mey Elbi ilk hocalarımdan biri oldu. Bu yolda ilerlememde beni destekledi. 

 

Zaman içinde yoga alanında uzmanlaşmaya ve öğrendiklerimi başkalarıyla paylaşmaya yöneldim. Yoga sayesinde fiziksel bedenimde daha güçlü ve esnek olmanın yanı sıra meditasyonun da etkisiyle duygusal alanda kendi merkezimde daha rahat kalabilmeyi deneyimledim. Kendimle olan bağım geliştikçe empati ve bağ kurma potansiyelim kuvvetlendi. Yoga'nın sadece matın üstünde değil matın dışında da süregelen bir uygulama olduğunu keşfettim. 

 

200 saatlik temel yoga hocalık eğitimlerini Zeynep Aksoy, David Cornwell ve Chris Chavez ile tamamladım. 300 saatlik ileri seviye hocalık eğitimlerini Chris Chavez & Carlos Pomeda ve OM Yoga tarzı Vinyasa ekolünün kurucusu Cyndi Lee ile yaptım. Yoga yolculuğunda bilgi ve tecrübesini arttırmak için İleri Seviye Vinyasa Yoga eğitimlerime Jason Crandell ve Ashtanga Vinyasa Yoga uygulamama Canan Özalp ve Iain Grysak ile İstanbul’da ve Bali’de devam ediyorum.

 

PAYLAŞ :
E-Mail listemize katılın