Yoga Nedir?

Binlerce yıl önce, yoga daha yeni geliştirilirken, yoganın birincil uygulaması meditasyon ve merkezlenmeydi. Pozlar daha keşfedilmemişti. Bu uygulama çok el üstünde tutulan saygın bir uygulamaydı. Eskiler merkezlenerek yeni bir "bilme" ve "var olma" haline eriştiler, dolayısıyla da, daha sezgisel olmaya başladılar. Keşifleri şuydu: bilinçli şekilde kendi içlerine doğru gevşeyip, kendi "bilinç" halini berrak şekilde deneyimlemeye başladıklarında; zihinsel olarak içeriyi dinleyip, mümkün olduğu kadar düşünmeden "şimdiki an" içerisinde mevcut olabildiklerinde, varoluşun derin doğasını deneyimleyebiliyorlardı.

Eskiler, meditasyon uygulamalarının bir sonucu olarak hareketlere yöneldiler. Sonra bu hareketleri çalıştılar ve merkezlenmiş o meditatif hali bulmak veya o hale geri dönmek için bu hareketleri başkalarına da öğrettiler. Bu hareketlere, sadece fiziksel olarak faydalı oldukları için değer verilmiyordu, aynı zamanda meditatif hali kolaylaştırıcı, hem de sürdürmek için özellikle etkili yollardı. Ancak, ana uygulama o zamanda, şimdi de ‘kendini hareketsizlik içinde deneyimleme araştırması olarak görülmektedir.

Yoga, farkındalık içerisinde yaşamı kapsayabilme yeteneğimizin geliştirilmesi, egzersizden öte, bedenimize saygı ve şefkat geliştirerek hareket farkındalığı oluşturan, zihni özgürleştiren bir felsefe, bir yaşam biçimidir. An içinde olabilme, olanı olduğu gibi kabul edebilme kabiliyetimizi geliştiren bir yol. Ama en önemlisi, her beden, her insan için farklı bir yol. Herkesin hem biricikligi ve hem de bütünlüğünü keşfettiren bir dönüşüm yolu.

Öncelikle bir farkındalık çalışması yoga. Bunun için kendi nefesimizi kullandığımız, nefes ve hareket birleşmeye başlayınca zihnin buna uyum sağlamaya başladığı, iç alanımızda olan ne ise onunla bağ kuramaya ve onu yargılamadan olana izin vermeyi bize öğreten bir çalışma. Nefes ve bedende alan açıldıkça zihinde de alan açan ve hayatımızda bir dönüşüm başlatan bir yol...

E-Mail listemize katılın