Anasayfa > Yoga Uzmanlaşma Programları > Görkem Dizdar ile Hareket Uzmanları İçin Gelişimsel Kinesiyoloji
 
 
İçerik:
 
1.Modül Hareket Gelişiminin Evrensel Prensipleri
 • Anatomi & Kineziyoloji & Yoga
 • İnsanlarda Tipik (Normal) Motor Gelişim Prensipleri ve Yoga
 • Hareket Gelişimi ve Pratik Uygulamaları
 • Normal (Tipik) Motor Gelişim & Postürel Gelişim & Yoga
 • Hareketin temelleri insan bedeninde ne zaman nasil olusuyor?
 • Hareketin özüne ve gelişimine ilişkin evrelsel genel geçer şifreler var mı?
 • Harekete ilişkin hocanın degil, bedenin en doğru bilgisini çocuklardan nasıl öğrenebiliriz.
 • Yoga pratiginde tıkanılan noktalarda yaygın yanlışlar nelerdir?
 • İlerleme ve sekans oluşturmada temel prensipler ne olmalıdır?
 
2. Modül Postür - Kompanse Eden Beden
Postür ve postür analizi çalışmalarının yapılacağı bu modülde, postürün nasıl oluştuğu ve devamlılığını sağlayan kasların temellerinin kavranması üzerine odaklanılacak. Hareket ve postürel kasların aktivasyonları üzerine odaklanan eğitimde, hareket bozukluklarının sebepleri de incelenecek.
 
Modülün konu başlıklarından bazıları ise şöyle;
 • Hareketin Temel Bileşenleri,
 • Anticipatory Postural Adjustments,
 • Compensatory Postural Adjustments,
 • Postürel Sistem ve Hareket Sistemi Morfolojik Farkları,
 • Janda Prensipleri ve Postürel Sendromlar,
 • Postürel Halkalar ve Fasyal Bütünlük,
 • Core Stabilizasyon ve Bandha Uygulamaları,
 • Asana Uygulamaları ve Asana Modifikasyonları.
 
3. Modül /Duyu - Algı - Motor Bütünlük (Online)
Bu modülde bedenin duyusal ihtiyaçları, duyu filtreleme yöntemleri, dikkat, uyanıklık, farkındalık, merkezinde olma gibi kavramların ve sinir sisteminin regülasyonun fizyolojik köklerine inilecek. Ayrıca, günlük hareketlerimizin kaynağı olan duyusal şemalar çıkarılacak.
Yogadan nasıl beslendiğimiz, neden durağan meditasyon yapamadığımız, zihinsel ve bedensel farkındalığın nasıl geliştiği, dokunarak yönlendirmenin nasıl olması gerektiği gibi konular da ele alınacak.
 
Modüldeki diğer başlıklar:
 • 5 Duyunun Ötesi - Temel Duyular,
 • Duyu İşlemleme Sistemleri,
 • Duyusal Regülasyon ve Hareket,
 • Duyu Filtreleme ve Mindfulness,
 • Sinir Sistemi Regülasyonu ve Yoga,
 • Farkındalık - Dikkat ve Meditasyon,
 • Sempatik ve Parasempatik Sistemler,
 • Hareket - Beceri - Planlama ve Vinyasa,
 • Yoga Asana Pratiği ve Duyusal Entegrasyon,
 • Zihin ve Duygu Durum Ne Kadar Güvenilir?
 • Korku Nereden Gelir?
 • Hislere Güvenmeli mi?
 • Kişisel Duyu Profili Oluşturma.
 
Uzm. Fzt. Görkem Dizdar Kimdir?
 
Görkem Dizdar, 2001 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden mezun oldu. Lise yıllarında başladığı profesyonel dans çalışmaları ile fizyoterapi eğitimini birleştirerek dansçı yaralanmaları ve hareket teorileri ile ilgilenmeye başladı. Yüksek lisans eğitimini yine aynı üniversitede “Profesyonel Dansçılarda Kas - İskelet Sistemi Yaralanmaları” konulu tezi ile 2006 yılında tamamladı. “Mevlevi Dervişlerinde Denge Duyusu” adlı doktora tezi ile eğitim çalışmalarına devam eden Dizdar, üniversitede akademisyen olarak ders vermektedir.
 
2007 yılında European Bobath Tutors Association ile ilk temel Nöro - Gelişimsel Tedavi/Bobath Eğitimini tamamlayarak engelli çocuklarla çalışmalarına ağırlık veren Görkem Dizdar, nöro-gelişimsel tedavi konusunda uzun yıllar boyunca uluslararası birçok önemli isimle çalışma fırsatı buldu.
 
Amerikan Nöro - Gelişimsel Tedavi Birliği (NDTA) ile 2014 ikinci bir 8 haftalık eğitimini ve 2015 yılında ise Bebek Kursu’nu tamamladı. 2015 yılında Amerika’nın önde gelen eğitim kurumlarından Hands-On Seminars’ın akredite eğitmeni olarak Türkiye’deki manuel terapi eğitimlerini vermeye başladı.
 
Normal motor gelişim ve hareket teorileri ile ilgili edindiği bilgileri sadece çocuklarda değil, erişkinlere de uyarlayarak yetişkinler için nöro-gelişimsel kuvvetlendirme konseptini oluşturdu. 1999 yılından bu yana International Assosiation for Dance Medicine and Science’ın üyesi olan Dizdar, dansın ve hareketin vücut biyomekaniği ve postür üzerine etkilerini incelemektedir.
 
Dansçı ve fizyoterapist olarak aldığı eğitimler sonucunda, doğru tekniğin sakatlıkları önlemede ve ileride oluşabilecek rahatsızlıkları engellemede son derece önemli olduğunu düşünen Dizdar, profesyonel danslarda kullanılan teknik ayrıntıların ise bu işle sosyal olarak ilgilenen insanlarda sadece dansın karmaşıklaşmasına neden olduğunu düşündüğünden, sosyal danslarda her şeyin günlük hayattaki doğallığı içerisinde olmasının eğitimi hızlandırdığına inanmaktadır.
 
2006-2007 yılları arasında yayınlanan Sempatik Dans dergisinde tango tarihi ile dans-hareket hekimliği ve dansçı sağlığı alanlarında çeşitli konularda yazılar yazmış olan Dizdar, aynı zamanda pilates, dans & hareket kuramları ve bedensel terapi teknikleri ile ilgili olarak özel seminerler vermektedir.
***
 
Önceki eğitimlere katılan yoga hocalarımızdan Zeynep Aksoy, Deniz Bağan, Mey Elbi, Devrim Akkaya, Günsü Engin, Başak Deepa Yüksel, Dide Çelen Ramok ve Şeyma Özcan bu eğitimi tüm yoga hocalarına tavsiye etti. İşte hocalarımızın yorumları:
 
 
Görkem Dizdar’ın bu kursuyla birlikte işlevsel anatomi bilgilerim tazelendi; 14 yıllık yoga pratiğimin ve içinden geçtiğim tüm eğitimlerin ötesinde, kilit noktalarda eski ve yanlış hareket modellerimi fark etme fırsatım oldu. Yoga uzmanlık programlarımın içeriğine eklemeler yaptım ve yoga asana öğretirken vurguladığım noktalar, bazı cümlelerim değişti. Tüm yoga, pilates ve hareket eğitmenlerinin muhakkak gelip pratik ve teoride uyandırıcı keşiflere katılmasını öneririm. / Deniz Bağan
 
Ana karnından yetişkinliğe, insan türünün 'hareket'le olan macerasına bambaşka açılardan bakmak, duyarlılığın ve bütünlüğün önemini ve gerekliliğini bir kez daha hatırlamak ve yoganın, yoga hocalığının nasıl ifade bulduğunu yeniden sorgulamak. Biz değişiyoruz, dünya değişiyor ve yoga değişiyor. Acele etmeden, sindire sindire… / Şeyma Özcan
Bu eğitim, kendim ve bedenimle kurduğum ilişkiyi ve algıyı çok farklı boyutlara taşıdı. Hareketin doğası içinde, istemli ya da istemsiz, bedeni yanlış ve hor kullandığımızı bir kez daha fark ettim, yogada bile… / Mey Elbi
 
Bedenimi algılayış biçimime ve öğrencilerime yeni bir bakış açısı kazandırdığı için Görkem Dizdar’a teşekkür ediyorum. / Devrim Akkaya
 
Şimdiye kadar öğrettiğimiz ve yaptığımız yanlışları fark ediyoruz. Kariyerinin başında olan gençler, bu bilgileri öğrendikleri için çok şanslı. Benim gibi, bu işi meslek edinenler de yeni bilgilere açık ve adapte olmaya hazır. Teşekkürler bu bilimsel eğitim için! / Zeynep Aksoy
 
Yogada hep üzerine çalıştığımız ‘hareketteki farkındalığın’ bilimsel karşılığını Görkem Dizdar’ın geçtiğimiz günlerde katıldığım bir eğitiminde öğrendim.
Eğitimdeki etkileyici bilgilerden birisi şuydu: Beden, önce fleksiyonu, sonra ekstansiyonu ve lateral fleksiyonu öğreniyor. Sadece fleksiyon ve ekstansiyonu dengeli olan kişiler omurgada rotasyon yapabiliyor. Yani kişide kamburluk varsa omuzlar öne düşmüş ve fleksiyonda bir bedene sahipse, rotasyondan önce bedenine ekstansiyon getirmeyi yani uzamayı ve açılmayı öğrenmeli. Rotasyon ise hareketteki son nokta ve insanı primatlardan ayıran en önemli hareket yeteneği. / Günsü Engin
 
Her yoga eğitmeninin anatomiyi gelişimsel ve fonksiyonel olarak öğrenmesini çok faydalı buluyorum. Asana pratiğimizin bir kısmı enerjetik bir kısmı ise fiziksel. Görkem'in eğitimi bedeni, omurgayı ve hareketin özünü sistemlice öğrenebileceğiniz çok önemli bir destek. / Başak Deepa Yüksel
 
Bedeni ile çalışan herkesin alması gereken bir eğitim, illa yoga hocası olmak gerekmiyor. “İnsan gelişimi, neyi neden yapıyoruz? Ve sinir sisteminin uyarılmasıyla hal ve tavırlarımız nasıl değişkenlik gösteriyor”u Görkem gibi deneyimli bir hocanın gözünden görmek hayatımdaki birçok şeyi değiştirdi. / Dide Çelen Ramok
 
 
 
Eğitimden Ayrılma ve İade Prosedürü:
 
1.Programa kesin kayıt yaptıranların ön ödemeleri hiçbir koşulda iade edilmez. 
2.Programın başlamasından 30 gün öncesine kadar öğrenci tarafından yapılan iptallerde 1000 TL ön ödeme Stüdyo tarafından alıkonulur ve geri kalan miktar öğrenciye geri ödenir. Ön ödemenin iadesi yoktur. (12 Ekim tarihine kadar)
3.Program başlamasına 30 gün kala eğitimden ayrılma kararı verildiği durumunda katılımcı eğitimin yarı ödemesini ödemekle yükümlüdür.
4.Programın başlamasına 7 gün kala ve program devam ederken eğitimden ayrılma kararı veren katılımcının (belgelendirilmiş bir sebep olmadığı sürece) eğitim ücretinin tamamını ödemekle yükümlüdür ve ve eğitim kaydı gerçekleştiği an itibariyle bu maddeyi kabul etmiş sayılır. 
5.Programdan ayrılma kararı (hastalık, taşınma vb sebepler) belgeleriyle ibraz edilmek zorundadır. Bu belgelerin yetkili kuruluşlardan onaylı olması şarttır.
6- Kayıt yaptırdığınız eğitim dönemini başka bir döneme aktarım hakkı (özel sebepler haricinde) bulunmamaktadır.
7-Programa kayıt yaptıranlar tüm sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.
8-İşbu sözleşmeden doğabilecek her türlü anlaşmazlığın çözümünde İstanbul (Merkez) Mahkemeleri ve icra daireleri yetkilidir. Bu sözleşme 8 maddeden ibarettir.
 
PAYLAŞ :
E-Mail listemize katılın