Blog

Biz De Varız-I

Biz De Varız-I

Zihin Dalgalanmaları Üzerine Deneme 

 

Sevgili Mey Elbi ve Rana Ortan hocalarım ile Githa Satya Yoga, Vinyasa Teacher Training programına devam ediyorum. Burada bir ödevimiz vardı..Özellike meditasyon sırasında fark et.. gözlemleyen kim.. gözlemlenen ne... demişti hocam. 

 

Bir süredir düzenli meditasyona oturuyorum.. 

Sevgili hocam Mey ile karantina kısıtlamaları döneminde her akşam 18.00 - 18.30 arasında yarım saat kocaman bir grup ile bir araya geliyor ve meditasyon yapıtık. 

Sonraki meditasyonlarıma  "gözlemleyen kim.. gözlemlenen ne... " niyetiyle yaklaştım.. ve şöyle bir yorumlama yazdım ödevime; 

"Meditasyon benim için henüz hala zihin dalgalanmalarını farketme hali.. durdurma haline erişebildiğim oldu mu sanmıyorum :)" 

 

Yoga Sutra 1.2. çevirilerinden "yoga chitta vritti nirodha"yı bir yerde "yoga, zihin dalgalanmalarının durdurulmasıdır." şeklinde okumuşum.. Aklımda, zihnimde böyle kalmış.. Üstüne de hiç düşünmemişim öylelikle kabul etmişim.

 

Ancak sanıyorumki bilginin ve hatta her şeyin doğru yerde doğru zamanda karşına çıkması gibi bir huyu var.. Mey hocam yazdığım bu ödev üzerine; muhtemelen kulağıma küpe olacak ve hayatım boyunca kalbimde taşıyacağım, kim bilir belki de bir gün derslerimde anacağım bir hatırlatma yaptı;

 

“...meditasyon zihin dalgalanmalarını susturma çabası değil, durdurmaya çalışmak da bir şiddet ve kendine bunu yapma... zihnin doğası düşünmek... bazen gelen düşünceler arası boşluklar daha uzun olur bazense düşünceler artarda gelir... bunu fark ediyoruz meditasyonda sadece.. şimdi ve burada ...”

 

Bu cümlelerle durdum...dinginleştim...duruldum...Bu ilk çeviriyi belki de yogaya ilk başladığım birkaç sene önce okumuş, geçmiş ve öylece yer etmesini sağlamıştım... Sonrasında aldığım eğitimlerde, katıldığım atölyelerde de belki de bu çevirilere hiç dikkat etmemiştim.. Zihnim o ilk inandığına ilk kabul ettiğine kapılıp gitmiş... belki de meditasyonlarımda hep zihnimi durdurmaya çalışma hali ile baş etmeye çalışmıştım… Bu durum da bir nevi kendinle mücadele ve kendine şiddet haline dönüşmüştü.

 

Yoga basamaklarında belki de en sık duyduğumuz “Ahimsa” yani şiddetsizlik halinin, dışarıya şiddetsiz olabilme halinin; önce kendine şiddetsiz veya daha olumlu bir tanımlamayla kendine şefkatli olabilmeyi içerdiğini biliyoruz ancak ne kadar gerçekten uygulayabiliyoruz diye düşündüm. Her an her saniye belki mümkün olmuyor, ancak kendimizi bu farkındalığa açık tutarak yolumuza ışık tutan bu güzel hatırlatmalarla, bu bilgeliğe tekrar dönebilmemiz mümkün. 

 

Hocamdan aldığım bu geri bildirim öyle doğru zamanda öyle doğru aktı ki... adeta kendi çapımda mini bir aydınlanma haliydi.. Her farkındalık anı kendi içsel yolculuğumda attığım bir adım daha gibi geliyor. Denge; iç sesin rehberliğini ve bilgeliğini dinlemekten geliyor, onu susturup sessiz bir hal oluşturmaya çalışmaktan değil…İçimdeki ışığı görme, içimdeki bilgeyi duyma, parlayan yüreğin nilüferine güvenme niyetimle... 

 

Bu yolu açan, farkındalık anlarıyla yoluma ışık tutan tüm hocalarıma ve hocaların hocalarına sonsuz minnet ve teşekkürlerimle…

PAYLAŞ :
E-Mail listemize katılın