Blog

Dr.Sangeeta Sahi ile Şifalı 'Kitchari' Deneyimi

Dr.Sangeeta Sahi ile Şifalı 'Kitchari' Deneyimi

Karşımdaki ufak tefek, enerjisi ve zekası gözlerinden taşan kadın akıcı İngilizcesiyle, 'kitchari' yapabilir misin dediğinde boş gözlerle baktım. Moong dal nedir biliyor musun dediğinde bakışlarımdaki boşluk hepten derinleşti. İlk defa duyduğum bu iki kelimeyi hemen not aldım.
Kitchari; mercimek, pirinç, sebzeler ve şifalı baharatlardan yapılan geleneksel bir yemek dedi. Biraz iç pilav gibi dedim, tarif ettim. Evet benziyor ama biz kesinlikle fıstık kullanmayacağız kitchari için dedi. Bunu söylerken 'nuts' diye genelleyerek her türlü fıstık türünü elemeyi de ihmal etmedi.

Moong dal; bir çeşit mercimek dedi, sarı mı yeşil mi dedim, emin değilim dedi. Akşam internetten reçetelere bakarım, yarın tekrar üstünden geçeriz dedim. Basmati pirinç kullanmam gerektiğini, her iki mercimeğin de kullanıldığını ve hemen her reçetede maş fasulyesinin de olduğunu akşam evde yaptığım reçete araştırmaları sırasında öğrendim. Sebzeli, mercimekli bir pilav çeşidi olan kitchari'nin içine giren baharat karışımı sindirim sistemini temizlerken, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bir etki yaratıyor.

Githa Yoga Stüdyo'da başlayacak olan Ayurveda ve Yaşam Sanatı Programı vesilesiyle programın eğitmeni Dr. Sangeeta Sahi ile karşılaşmam ve ayaküstü denebilecek ilk sohbetim sayesinde binlerce yıldır kullanılan şifalı bir reçeteyi öğrenmek için ilk adımı atmış oldum.

Ertesi gün stüdyoda tekrar bir araya geldik kitchari için hangi sebzeleri kullanacağımıza karar verdik. Sarı mercimek mi yeşil mercimek mi dedim. Kesinlikle yeşil, sarı kullanmak yok dedi. Havuç kesin kullanıyoruz. Çoğu reçetede kabak var ama biz onu kış sebzesi olmadığı için eledik. Sanghita'ya yer elması önerdim. Patates gibi kök bitki, görünüşü biraz zencefile benziyor ve elma gibi sulu ama daha sert dedim, tamam onu da ekle dedi. Sarımsak, soğan olmaz dedi ama bir reçetede taze soğan vardı, onu da bir sonraki karşılaşmamızda soracağım.

Başka ne sebze var dedi, aklıma kereviz sapı geldi, kerevizi duyunca tamam olur dedi. Peki ama sapı mı yoksa kök kereviz mi dedim ve açıkladım; ikisi ayrı lezzetler, kök kerevizin kesilen sapları değil söylediğim, ayrıca satılan daha sulu, aroması kök kadar baskın değil ve kattığı lezzet inanılmaz dedim. Seçimini bekledim, tamam kereviz sapı kullanalım, böyle küçük küçük doğrarsın onları dedi.

Hafta sonu derse katılanlara sunmak üzere yanına bir yeşil salata ve yoğurt ekledik. Aklımdan geçenleri okumuş gibi kesinlikle tahin eklemek yok dedi. Peki salataya susam atsam olur mu dedim. Bak o olur dedi ve kocaman gülümsedi. Pişirirken seve seve yardım ederim dediğinde bu yüce gönüllü öğretmene şükran duydum, teşekkür ettim ve yanından ayrıldım.

Hafta sonu kitchari'mi pişirdikten, öğretmenimden ve tadanlardan görüş aldıktan sonra deneyimimi ve uyguladığım reçeteyi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Bana şans dileyin : ) 

PAYLAŞ :
E-Mail listemize katılın