Blog

Yoga Pozları ve Mitolojik Kahramanlar

Yoga Pozları ve Mitolojik Kahramanlar

Uyguladığımız bir kısım yoga pozları adlarını mitolojik kahramanlardan alırlar. Mitolojik Karakterlere birkaç örnek; Surya, Virabhadrasana (Shiva), Hanumanasana, Natarajasana (Dans eden Shiva), Garudasana ve Anantasana.
Surya, Güneş Tanrısı, yoga geleneğinin en eski metinlerinden Vedalar’da, Rig Veda’da bahsi geçer. “Gayatri Mantra”nın, Surya’ya, ışığın kaynağına adandığı söylenir. Brahmanlar, her gün düzenli olarak Gayatri Mantrayı söylerler. Savitur, Güneşi ifade eder. Güneş hep verir ama almaz, bu mantra sayesinde biz de ondan aldığımıza karşılık ona bir hediye veririz, almak kadar vermenin de değerini anlarız.
Hayat veren Güneşe karşı şükran duygumuzu dile getirmek için biz yogiler her gün Güneşe Selam serisini yaparız. Güneş, ayrım gözetmeksizin herkese ışığını sunar. Işığın kaynağını nasıl onurlandırırız? Sembolik anlamda güneş, solar sistemin merkezidir. Aynı zamanda hem dışımızdaki hem içimizdeki ışıktır. Gözlerimizi açtığımızda dışımızdaki, yumduğumuzda içimizdeki ışığı görürüz.
Virabhadrasana I ve II öğretirken Şiva mitlerine doğru gideriz. Shiva, Sati ve Dakhsha’nın hikayesi bize ilişkiler hakkında ne çok şey anlatır. Shiva, saçından kopardığı bir tutamı yeryüzüne atar ve oradan yırtıcı Savaşçı, Virabhadra doğar. Shiva’nın öfkesi ve tutkusu zincirlerinden boşalır.
Anantasana, Vishnu’nun üzerine uzandığı bin başlı yılan Ananta’nın pozu. Pozun şekli rahat bir divanda uzandığımızı gösterir. Vishnu’nun Sediri olarak da anılır.

PAYLAŞ :
E-Mail listemize katılın