Blog

Yoga'nın Gizemi

Yoga'nın Gizemi

Yeni Yıl’a girerken yeni niyetlerinizi, dileklerinizi, önceliklerinizi belirlemeye başladınız mı? En önce sağlık diyerek, kendinize beden, zihin ve ruh sağlığınızı güçlendirecek ve dengeleyecek bir hediye vermek ister misiniz?


2020’yi geride bırakırken bildiğimiz düzenler bozuldukça, yepyeni temeller atmaya başladık hayatlarımızda bu yıl. Hepimiz için bildiğimiz ama belki de uygulamadığımız bir çok şeyi idrak ederek uygulamaya koymaya başladığımız bir yıl oldu. Bırakmayı, bilinmezliğe teslim olmayı, hatta belirsizlikle yaşamayı kitlesel olarak deneyimlemeye başladık. Evde kalma günleri aslında dışarıdan çok içeride kendimize daha da yakından bağlanma, kendimizle ilişkimize bakmaya ve koşturma halinden çıkıp, sakinleme ve biraz durma alanı açtı. Zihinsel uyaranlar azaldıkça yaratıcı enerjimizi dışarıya dağıtmak yerine içeride toplamaya başladık. Online eğitimler, seminerler, çalıştaylar ne kadar çok hayatımıza girdi. Hatta “zamanım yok” bahanelerimiz yerini zaman yaratımına açtı. Sanal ortama alışma evresini geçiverdik, hayatımızın bir parçası oldu adeta. Somut olana olan bağlılığımız soyut olana evrilirken, enerjinin his olarak somuttan farksız ifade bulabileceğini, mesafelerin algıdan ibaret olduğunu kitlesel olarak günlük deneyimimize kattık. Dünya Yin çağına, dişil enerji alanına giriyor diyorduk, adım adım girmiş olduk. 


Yoga eğitimlerimiz de online platformlara evrildi. Aynı vizyon ile bir araya gelen onlarca can ile yine birlikte bağ içinde yol aldık. Detaylara bu yazıda girmeyeceğim ama bir çok açıdan çok güzel oldu. 

Tam da yeni yılın ilk günlerinde kendiniz için yeni bir sayfa açıp, yeni bir yolculuğa çıkmak isterseniz, yıllardır söylediğim gibi insanın en muhteşem yolculuğu kendi içine yaptığı yolculuk diyeceğim. Yoga eğitmenleri olarak kendi deneyimlerimizden, öğrencilerimizin dönüşümlerinden ilhamlarla binbir şekilde bunu anlatmaya çalışıyoruz ancak yoga o kadar derya deniz bir yolculuk ve içsel hediyeleri sonsuz ki, ne yazsam yine de kelimeler pek yeterli olmaz. Tek bir şartı var; yoga yaparsanız:) Evet, kendinize verebileceğiniz en değerli hediye ! tabii yoga pratiğinizi devam ettirdiğiniz sürece. Tüketim alışkanlığımız devam ettiği için, eğitimlere katılıp, tüketircesine bitiriyoruz. Eğitim süreçlerinde açılan farkındalıklarımız, genişleyen bilincimiz, bedenzihin ve ruhumuzla kurduğumuz bağları, tüm yüzeye çıkan hislerimizi koyup cebe, aldığımızı alıp günlük rutinlerimize yavaş yavaş geri dönüyoruz. Ya da hoop başka bir eğitime zıplıyoruz. 


Yoga eğitimleri sırasında derya denize dalıyoruz, herkesin yüzünde güller açıyor, ancak eğitim sonrası yogayı hayatlarımıza dahil etmeyi bıraktığımız noktada yavaş yavaş büyü kaybolmaya başlıyor. Sihir gitgide sis perdesi ardına çekilmeye başlıyor. Eski düşünce ve davranış kalıpları, bedensel alışkanlıklar devreye giriyor. O da yoganın gizemi diyelim:)


Tam da bu nedenle, eğitimlerimin verimliliğine arttırmak adına peş peşe eğitimler vermeyi bırakalı çok oldu. Senede bir iki eğitim düzenliyorum. Eğitimi tamamlayan öğrencilerden yola devam etmek isteyenlerle bağ içinde, kendi kendilerine devam edecekleri yoga pratiklerinde sürekliliği sağlamaları için ya da eğitmen olanların verecekleri derslerde motivasyon, destek ve bir nevi mentörlük gibi yanlarında olmak adına. Yeni düzenleyeceğim eğitimin de önceliklerinden bir tanesi bu olacak. Eğitim buluşmalarının yanısıra sanal ortamda çeşitli ve keyifli buluşmalarımız olacak. Kısaca güzel haber; kişisel pratiği destekleyici elementleri oldukça arttırıyorum yeni eğitimde. Ezber bilgilerden şahsen hep çok sıkıldığım için, hiç bir eğitimim ezberden olmuyor. Ancak bu sene anatomiden, meridyen teorisine tüm işleyeceğim konuları da 2020’de evrilen yaşam tarzımıza göre oyuncu halde adapte etmek için çalışıyorum. Yoga dışındaki uzmanlık alanlarımın sentezi ile yine evrildi Yin Yoga eğitimi, Theta Healing uygulamaları da dahil olacağı için şimdiden sabırsızlanıyorum. 


Ocak 2021’de Githasatyayoga işbirliği içinde başlatacağım online Yin Yoga eğitim yolculuğu da kim bilir kimler için şifalı bir yolculuk olacak.. Kim bilir kimlerle bağ kurup genişleyeceğim..Siz de kendinize doğru yeni bir yolculuğa çıkmak isterseniz, Yin’in gizemli kapısını açın. Kapının ardında Githasatyayoga ekibi ve ben sizi bekliyor olacağız…

 

Detaylar için https://githayoga.com.tr/yin-yoga-online-uzmanlik-egitimi


Sevgi, sağlık ve güzelliklerle.. 

PAYLAŞ :
E-Mail listemize katılın